Provozni postupak privremeno obustavlja naplatu carine i ostalih davanja na robu koja se prevozi. Glavni obveznik polaže jamstvo kako bi se osiguralo plaćanje carina i ostalih davanja, u slučaju da tijekom postupak provoza nastane carinski dug.

Visina mogućeg duga

Visina mogućeg duga predstavlja mogući iznos uvoznog duga utvrđenog na temelju najviše pripadajuće uvozne carinske stope i odnosnih poreznih davanja. Zbog kompleksnosti izračuna visine mogućeg duga, postoji i druga zakonska mogućnost utvrđivanja duga, koja se može odrediti kao 30%-tni iznos vrijednosti pošiljke.

Visina jamstva koje se polaže mora biti dostatna da pokrije potpuni iznos duga koji može nastati.

Visina mogućeg duga za robu visokog rizika (osjetljivu robu)

Osjetljiva roba se definira kao roba visokog rizika od prijevara. Određena je u tablici u Prilogu 44.c Uredbe za provedbu Carinskog zakonika Zajednice (2454/93).

Jamstvo_VMD_Prilog_44c

Prilog 44.c

U NCTS deklaraciji se za osjetljivu robu obavezno unosi minimalno 6 brojeva harmoniziranog sustava (HS6). Kako bi se roba koja ide u provozni postupak smatrala osjetljivom, osim što pripada tarifnom broju iz tablice, mora zadovoljiti uvjet količine, koja mora premašiti minimalnu količinu iz stupca br. 3.

Za tarifne brojeve, koji u stupcu 5 imaju izraženu minimalnu stopu pojedinačnog jamstva, za visinu mogućeg duga se uzima veći od dva izračuna:

izračuna koji nastaje korištenjem najviše carinske stope i odnosnih poreznih propisa ili
izračuna na temelju minimalne stope iz stupca 5 tabele.

Za tarifne brojeve, koji u stupcu 5 nemaju izraženu minimalnu stopu pojedinačnog jamstva, visina mogućeg duga izračunava se korištenjem najviše uvozne carinske stope i odnosnih poreznih propisa.